Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Tuse De La Gradi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
simo_blaga
Buna tuturor,
Am si eu o problema cu care sper sa ma puteti ajuta...
Luca, baietelul meu, nu a vrut sa stea acasa saptamana aceasta, dorindu-si foarte tare sa mearga la gradi sa se joace cu prietenii lui. Desi am incercat sa evit acest lucru, avand in vedere ca educatoarea mi-a zis ca majoritatea colegilor lui sunt raciti...n-am reusit sa-l conving pe Luca de niciun fel. A zis ca lui nu-i e frica de-o simpla raceala... liwlol.gif
SI bineinteles ca acum ii curge nasucul si tuseste... Bine, nu e foarte grav, dar as vrea totusi sa ii dau un sirop bun pentru tuse, ceva eficient pe care sa nu fie nevoie sa i-l administrez prea mult timp...
Voi stiti vreun astfel de sirop...?
Rose68
incearca Revigrip, este cu iedera si mi se pare eficient. Ce are in plus fata de alte siropuri este faptul ca exista si o forma care se administreaza sub forma de picaturi, fiind mai usor sa i le dai daca tusea e insotita si de varsaturi. In general siropurile de tuse merg de 2-3 ori pe urma trebuie sa il schimbi, cel putin asa e la fetita mea care e si ea la gradinita.....si vine mereu cu tot felul de forme de tuse....
simo_blaga
Multumesc Rose68,
Am fost la pediatru si ne-a recomandat fluimucil sirop2% - un medicament foarte eficient dupa parerea mea...mai ales ca piciului chiar ii place. E ca o joaca pentru el, nu un tratament smile.gif
Mai greu cu fructele si legumele pline de vitamina C pe care incerc sa i le dau...dar cu fluimucilul n-a avut nicio problema liwlol.gif
Doar 2 doze a cate 10ml pe zi...si e ca nou dupa cateva zile!
Sanatate multa!
irina10
Si eu am o fetita de 4 ani foarte sensibila . A facut de doua ori bronsiolita , raceste si tuseste foarte des. Eu am renuntat de mult sa ii mai dau siropuri si antibiotice.La recomandarea medicului pediatru ,noi am luat un aparat de aerosoli de la farmacie , l-am folosit de f. multe ori cu ser fiziologic pentru nas ,pt.tuse 2ml ser+0,5 ventolin+1ml foxotide. De cate ori Alexia are probleme respiratorii, folosim aparatul cu acest tratament.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.