Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ce Planuim Vara Asta?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
dyana
De cand e lumea asta si pamantul,( sau poate ceva mai dincoace) copiii stiu ca scoala sau gradi incepe pe 15 septembrie si se termina pe 15 iunie. Asadar, azi, 16 iunie este prima zi oficiala de vacanta.
Ce urmeaza?
Pe vremurile mele, vacantele la bunici la tara erau sfinte. Acum vremurile si-au imbogatit considerabil "oferta", astfel ca putem alege dintr-o sumedenie de activitati de vara.
Haideti sa ne impartasim 'descoperirile' in materie de activitati cu care vom ocupa timpul piticilor, vara asta. smile.gif
cristina321711
noi inca nu avem vacanta ...Alexandra termina pe 24 iar Sara pe 30 iunie ,orcum mai e putin trandafir.gif
giulia_0319
am si eu o intrebare pt mamicile cu copilasi mai mari: la ce varsta i-ati lasat pt prima data in tabara? oFloare1.gif
ruby
nici noi nu avem inca vacanta .abia pe 27 iulie se incheie la noi anul scolar .vacanta avem doar 6 saptamani ,dar e de ajuns pt diverse activitati .avem in plan sa mergem la legoland in august si la Zoo in Amsterdam si speram si la o saptamana la malul marii in Germania sau Olanda.de altfel pe langa casa :inot ,iesiri in natura ,picknick-uri,activitati in clubul pt tineret (gen casa pionierului ,cu multe oferte interesante ),cinema,iesiri cu prietenii (ca e preadolescent si nu o sa stea doar in compania mea..). noi santem spontani ,ne lasam inspirati de vreme si chef in multe weekend-uri .in mod cert nu vom avea o vara plictisitoare .
ruby
QUOTE(giulia_0319 @ Jun 16 2011, 10:49 PM) *
am si eu o intrebare pt mamicile cu copilasi mai mari: la ce varsta i-ati lasat pt prima data in tabara? oFloare1.gif

Aiman in clasa a 4 a mers cateva zile in tabara .i-a placut f mult si nici eu nu mi-am facut mari griji ,caci aici se acorda multa importanta supravegherii copiilor .
dyana
Si la noi se termina gradi tot pe 30 iunie, ca majoritatea gradinitelor de aici.
Vad ca cei de la minister inca nu au catadicsit sa anunte lista gradinitelor de vara, care vor functiona si in luna iulie si partial in august.
Inca nu ne-am hotarat ce vom face, daca ne inscriem la gradi de vara sau vom opta pentru alte cursuri de vara.

Imi dau seama abia acum ce copil mare am, de pot opta pentru atatea lucruri. anima1.gif
USA
Noi suntem inca la Daily-care e tot anul....dar sincer va fii o intrebare super buna ptr cand o sa mergem la scoala....la anul avem norocul sa vina bunicii aici nanner.gif nanner.gif nanner.gif
Insa, daca ar fii sa aleg acum sigur as alege scoala de vara....e mult fan si excursii si activitai super educative (costul pe masura) dar ptr cele 2-3 luni se poate....asa gandesc acum....
Iar in tabara yo am fost in clasa a 8-a cred...cu chiu cu vai, prima si ultima data ptr ca s-a dovedit o perioada de chin....din nn motive, de la conditii la dor, etc...
dyana
Eu, prima oara in tabara am fost in clasa a treia ( aveam 10 ani), la manastirile din nordul Moldovei. Am stat doua saptamani, iar mama a lasat-o si pe sora mea cu mine, care avea atunci vreo 6 ani.
Imi amintesc ca eram putin mai salbatice independente asa, si impreuna cu fata invatatoarei si inca 2 colege, stateam toata ziua catarate in niste visini si in podul pensiunii. doh.gif


Si la noi gradinitele particulare sunt deschise pe toata perioada verii, iar unele organizeaza 'scoala/gradi de vara" cu extra-activitati de te doare capul (ma rog, in sensul bun tongue.gif ).
Dar pe mine ma intereseaza mai mult activitatile independente, sa le zic asa. De exemplu, cei de la muzeul de istorie au promis niste cursuri de vara ce includ engleza, modelaj... dar vad ca inca nu se aude nimic. In acest fel, lucrurile capata si alte perspective, fata de ce inseamna o gradinita standard. smile.gif

USA, vin bunicii la voi? Bravo, felicitari! Cred ca veti avea o vara plina! oFloare.gif
USA
In toamna acum vine socrul meu...iar apoi in continuare ai mei parinti..amandoi......daaa, o sa fie superb....iar Aris va fii acasa cu ei, o scoatem de la daily-care din toamna, sper...sa vedem cum se acomodeaza cu tata socru oFloare1.gif ...va merge in schimb la cursuri diferite.....karate, balet, inot, engleza, romana, etc.....
cristina321711
Eu am fost prima data in tabara cu gradinita la Busteni iar urmatorul an la mare la Navodari,eram micuta dar si acum imi aduc aminte ...apoi cu scoala in fiecare an in tabara dar la munte, cu parintii mergeam la mare.
Fetele in vara asta nu tabara sunt inca mici ...poate la anul Alexandra
dyana
Dupa cum am mai spus, principala activitate din vara asta pentru noi este baletul. Cat am putut 'fura' cu telefonul, din tocul usii: smile.gif





Lili
QUOTE(giulia_0319 @ Jun 16 2011, 09:49 PM) *
am si eu o intrebare pt mamicile cu copilasi mai mari: la ce varsta i-ati lasat pt prima data in tabara? oFloare1.gif



giulia_0319, tot ce pot sa spun este ca Raul al meu acum 2 zile a implinit 8 ani iar peste o saptamana va pleca in prima lui tabara la munte smile.gif

ps. in decembrie a mai fost intr-o mica excursie(2 nopti/3zile)

@ uite niste recomandari utile wink.gif : http://www.utilecopii.ro/articole/familie/...-copiilor/5682/
Sara1
QUOTE(dyana @ Jun 17 2011, 01:44 PM) *
Dupa cum am mai spus, principala activitate din vara asta pentru noi este baletul. Cat am putut 'fura' cu telefonul, din tocul usii: smile.gif






Scumpa mica, ce perfecta e ea in costumasul roz...pupici multi si la cit mai multe recitaluri in care sa fie solista!!! wub.gif
Sara1
QUOTE(dyana @ Jun 17 2011, 01:44 PM) *
Dupa cum am mai spus, principala activitate din vara asta pentru noi este baletul. Cat am putut 'fura' cu telefonul, din tocul usii: smile.gif





M-am prins ca poza din urma era filmulet si am fost foarte mindra sa vad ca Lara ers singura care a continuat sa exerseze pozitia, dupa ce i-a aratat cum sa faca, profesoara!!! eusa_clap.gif tzuc.gif
marimaria
QUOTE(dyana @ Jun 18 2011, 12:44 AM) *
Dupa cum am mai spus, principala activitate din vara asta pentru noi este baletul. Cat am putut 'fura' cu telefonul, din tocul usii: smile.gif






floare2.gif hi.gif notworthy.gif
Bravo Lara!
Sa nu lasi baletul pt ca-i tare frumos.
Noi in schimb mergem la dans modern-jazz.
giulia_0319
QUOTE(dyana @ Jun 17 2011, 11:44 PM) *
Dupa cum am mai spus, principala activitate din vara asta pentru noi este baletul. Cat am putut 'fura' cu telefonul, din tocul usii: smile.gif



suuuupeeerba! rolleyes.gif

QUOTE(Lili @ Jun 17 2011, 11:52 PM) *
giulia_0319, tot ce pot sa spun este ca Raul al meu acum 2 zile a implinit 8 ani iar peste o saptamana va pleca in prima lui tabara la munte smile.gif

ps. in decembrie a mai fost intr-o mica excursie(2 nopti/3zile)

@ uite niste recomandari utile wink.gif : http://www.utilecopii.ro/articole/familie/...-copiilor/5682/


multumesc pentru raspuns si link. Eu as vrea sa il trimit in tabara in vara insa as dori sa mai gasesc un copil cam de aceeasi varsta cu care sa se cunoasca...asa as sta un pic mai linistita...din pacate din clasa lui nici un parinte nu a dorit sa isi inscrie copilul in tabara...acum fac raid intre mamicile prietenilor lui alex din jurul blocului, poate prind o amatoare rolleyes.gif
geocoto
Wow Dyana ce frumos asculta Lara si executa. eusa_clap.gif eusa_clap.gif Iar costumul ce sa mai este o minune...
Pe perioada facultatii la ANEFS erau cateva fetite care aveau repetitii inaintea unui curs al nostru si ma uitam cu atata drag la ele. anima1.gif

Noi am facut un abonament la ZOO si sper sa mai ajung cu el pe acolo unde este sunt ff multe animale si locuri de joaca pt copii.De ne ar lasa ploaia in pace..
Apoi 2 saptamani pe litoralul romanesc.Si in septembrie incepe gradinita.
Lucas a facut un curs de initiere cu diverse instrumente muzicale si ii voi mai cauta unul ca i a placut tare mult.
Nu indraznesc sa il trimit in nici o tabara momentan ca nu este obisnuit nici cu limba si nu ar sti sa comunice si apoi nu a stat niciodata departe de noi.Dar la anul cu siguranta ii voi gasi activitati organizate pe perioada verii..
Sunt camp uri unde stau cateva zile si au tot felul de activitati faine, desen, muzica, gimnastica...Plus ca mai poate petrece cateva zile la o ferma cu animale, iar Lucas le adora efectiv.Toate astea costa pe masura bineinteles..

O vacanta minunata pentru toti copiii , oFloare1.gif
USA
Lara este A D O R A B I L A!......sa ii dia un pupik pasat de la mine....mii dor de ochisorii ei superbi....... love1.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
anku
Bv Lara!!!! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
dyana
QUOTE(Sara1 @ Jun 18 2011, 07:39 AM) *
M-am prins ca poza din urma era filmulet si am fost foarte mindra sa vad ca Lara ers singura care a continuat sa exerseze pozitia, dupa ce i-a aratat cum sa faca, profesoara!!! eusa_clap.gif tzuc.gif

Te pupam si noi Sara. Baletul a fost dorinta ei, in totalitate, deci ma astept sa fie perseverenta . tongue.gif

QUOTE(geocoto @ Jun 18 2011, 10:11 PM) *
Wow Dyana ce frumos asculta Lara si executa. eusa_clap.gif eusa_clap.gif Iar costumul ce sa mai este o minune...
Pe perioada facultatii la ANEFS erau cateva fetite care aveau repetitii inaintea unui curs al nostru si ma uitam cu atata drag la ele. anima1.gif

Noi am facut un abonament la ZOO si sper sa mai ajung cu el pe acolo unde este sunt ff multe animale si locuri de joaca pt copii.De ne ar lasa ploaia in pace..
Apoi 2 saptamani pe litoralul romanesc.Si in septembrie incepe gradinita.
Lucas a facut un curs de initiere cu diverse instrumente muzicale si ii voi mai cauta unul ca i a placut tare mult.
Nu indraznesc sa il trimit in nici o tabara momentan ca nu este obisnuit nici cu limba si nu ar sti sa comunice si apoi nu a stat niciodata departe de noi.Dar la anul cu siguranta ii voi gasi activitati organizate pe perioada verii..
Sunt camp uri unde stau cateva zile si au tot felul de activitati faine, desen, muzica, gimnastica...Plus ca mai poate petrece cateva zile la o ferma cu animale, iar Lucas le adora efectiv.Toate astea costa pe masura bineinteles..

O vacanta minunata pentru toti copiii , oFloare1.gif

Tabara, de la 3 ani? :anima: Wow, toata admiratia! Inseamna ca acolo lucrurile chiar merg, daca pot avea aiba grija de prichindei asa mici. oFloare.gif
Multumim de ideea cu zoo. Uite ca pana acum nu am vizitat-o. O vara plina si voua! smile.gif
dyana
QUOTE(marimaria @ Jun 18 2011, 01:45 PM) *
floare2.gif hi.gif notworthy.gif
Bravo Lara!
Sa nu lasi baletul pt ca-i tare frumos.
Noi in schimb mergem la dans modern-jazz.

vreau si eu lectii de modern jazz. rolleyes.gif

QUOTE(giulia_0319 @ Jun 18 2011, 09:12 PM) *
suuuupeeerba! rolleyes.gif

multumim, giulia! smile.gif

QUOTE(USA @ Jun 20 2011, 05:31 PM) *
Lara este A D O R A B I L A!......sa ii dia un pupik pasat de la mine....mii dor de ochisorii ei superbi....... love1.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif


si noua ne este dor de voi! Dar dupa plnurile de americanizare a bunicilor, nu cred ca mai prind picior de voi pe aici curand. tongue.gif
QUOTE(anku @ Jun 20 2011, 06:51 PM) *
Bv Lara!!!! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

partners.gif partners.gif
Emilian2
Urmeaza Lumea Copilariei! bananab.gif
E un centru pe care l-am gasit pe Internet si despre care am citit numai de bine pana acum. Sper sa fie asa cum am citit caci mi-am inscris ambele fetite la programul de vara, dat fiind faptul ca eu si sotia meu suntem la lucru, iar bunicii sunt prea bolnavi ca sã trimitem doua neastamparate peste ei. Aici vor putea avea activitati interactive, vor avea ateliere de dans si de gatit si multe altele. Ma relaxez mai mult cu gandul sa le stiu intr-un loc unde pot invata lucruri noi si pot cunoaste si alti copii, unde vor manca bine si se vor relaxa, decat la tara sau decat daca le-as fi angajat bona. Sa speram ca va fi bine! Voi ce stiti despre Lumea Copilariei Mogosoaia?
Gianina86
Vara asta planuiesc sa mobilez camera fetitei mele pe tema FROZEN, pentru ca este super fana, si am comandat mobila: pat, biroi, sifonier si bancuta cu spatiu pentru depozitare de pe www.magazinepentrucopii.ro, un site unde poti gasi multe produse pentru nou-nascuti, copii mai mari....

Sunt foarte seriosi oamenii, ofera si Promotii in cazul in care cumperi mai multe, iti ofera Garantie, posibilitate de retur...

Intrati sa vizualizati ce produse comercializeaza si sigur veti gasi ceva pe gustul vostru!

Va las pozele cu viitorul dormitor al fetitei!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.