Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ganduri Despre Viata Si Nu Numai....
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog laura_frincu
laura_frincu
Liniste... dimineata.... deschid televizorul si dau pe mute pt ca Matei doarme.... ma suna mama si imi spune sa dau pe Antena 3 ca s-a intamplat o nenorocire la un spital din Bucuresti si ca e vorba de copii... de nou nascuti....
Offff cateva lacrimi deja m-au napadit fara sa ascult despre ce e vorba cu adevarat... copii... ingerasi de acum.... am inchis ochii si pt cateva secunde m-am gandit in ce luna suntem ca sa pot sa stabilesc contacul cu realitatea... in august ok, am intrat repede pe forumul mamicilor de august 2010 ca sa ma asigur ca sunt toate bine, in special Teea care imi e f draga, sunt tefere toate, m-am linistit un pic, dar doar un pic... durerea mamicilor care si-au pierdut puiutii cu care nu au apucat inca sa faca cunostiinta cu adevarat ma inspaimanta fantastic.
Retraiesc cu nostalgie, frica, durere si in acelasi timp melancolie primele clipe alaturi de puiutucul meu cat de mic era... cat de scump, cat de neajutorat si de iubit! O mama plange la televizor si spune ca atat de mult si-a dorit sa il cunoasca pe copilasul ei... atat de mult s-a chinuit sa il aiba si sa ajunga la un final fericit si acum iata... nici nu au apucat sa faca cunostiinta crybaby.gif
Nu mai am cuvinte.... atata durere.... sperante, vise, asteptari, emotii... atat de multa iubire... s-au strans intr-un bol de sticla,din viata unor mamicute, care din pacate s-a spart in mii de cioburi iremediabil aseara la ora 19:00.
Dumnezeu sa aiba in paza acei ingerasi nevinovati, care nici sa fie botezati nu au apucat, si sa ii ajute pe cei ramasi printre noi! oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(laura_frincu @ Aug 17 2010, 12:31 PM) *
Dumnezeu sa aiba in paza acei ingerasi nevinovati, care nici sa fie botezati nu au apucat, si sa ii ajute pe cei ramasi printre noi! oFloare1.gif

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
laura_frincu
Sunt un pic socata... din cauza problemelor noastre financiare, nu enorme, dar existente, care se incapataneaza sa se tina de noi inca de la inceputul anului. In februarie cand trebuia sa nasc am hotarat sa nasc prin cezariana la un spital particular, costurile erau un pic cam mari insa urma sa ne restabilim cu banii si sa inapoiem datoriile care urma sa le facem, lucru care din pacate, din cauza crizei nu prea s-a intamplat.... in fine.... povestesc asta ca sa ajung in cele din urma la socul initial... ca sa stie lumea despre ce vorbesc, nu sa se uite aiurea fara sa inteleaga postarea mea... wub.gif am mers la soacra mea care e super bogata, are un barbat cu 12 ani mai tanar ca ea si se inteleg de minune, atat de bine incat a uitat de copii, de familia veche de nepot de tot... am imprumutat de la ea 2000 de lei cu gandul ca la botez ii dam inapoi, ok.... in aprilie la botez, nu a aparut , cica nu am invitat-o desi cu o zi inainte merseseram la ei si vb despre acest eveniment si oricum stia tot despre el, dar astepta invitatie speciala.... in fine, nu au aparut, s-a certat si cu sotul meu si pauza vreo 2 luni, in cele din urma am mai mers pe la ea cu Matei ca sa nu spuna ca nu isi vede nepotul, la urma urmei daca vrea sa aiba pacate sa aiba ea, de ce sa am eu, in final toti platim si raspundem pt vorbele si faptele noastre oFloare1.gif eu am iertat-o... nu am uitat dar am iertat.... in sfarsit in scurt timp urmeaza sa vindem un pamant, nu luam multi bani pe el , e ff mic si luam cam 2000 de euro, insa tipii vin din Franta abia la sf lui septembrie... buunnn... asta e vestea buna, caci azi dimineata l-a sunat pe Vali soacramea, mama lui, sa ii ceara datoria, a zis ca sa facem bine si sa ii aducem banii cel tarziu saptamana viitoare ca au nevoie musai de ei sa isi faca gardul de fier, si sa ii ducem toti odata ca asa i-am si luat.... mai acum pe bune, ce fel de mama ar putea face asa ceva? nu a dat peste nr lui de telefon nici de Craciunuri, de Pasti, de aniversari sau onomastici, nu l-a sunat o data sa intrebe daca suntem bine, daca avem ce manca, daca suntem sanatosi sau daca avem nevoie de ceva, de orice.... daca Matei e ok... niciodata nu a sunat...doar acum ca sa ceara imperios datoria inapoi!!!! e dureros... e sfasietor sa il vad pe Vali, barbat in toata firea, cu inima zdrobita, cu sufletul ranit, cu dorul sfasiat, de cuvinte, de lacrimi, de ganduri..... de propria lui mama.... de cea care ii mangaia parul cand era mic si visa urat, de cea care ii intindea lingurita sa invete sa manance, de cea care il linistea atunci cand ii era greu si ii spunea ca... "Mama e aici langa tine!" ma doare.... pe mine durerea lui... offf si de unde Dumnezeule sa fac rost de banii astia? cum de se intampla numai asa intotdeauna, nu putea suna luna viitoare cand vin francezii sa facem tranzactia? ma tot gandesc cum sa ii alin durerea, stresul, dezamagirea? ma uit in ochii lui negri si iubiti si vad un gol imens... parca ar fi ramas orfan.... cata durere.... crybaby.gif
As vrea sa am o forta mare si sa i-o iau eu... sa nu simta iubitul meu nimic, as vrea sa sterg totul cu un burete.... si sa ma rog ca astfel de mame sa nu mai existe niciodata! oFloare1.gif
natsandrea
nasoala situatia....ai incredere in DD si vei vedea ca va fi bine, cumva veti iesi la liman....
laura_frincu
QUOTE(natsandrea @ Aug 19 2010, 02:42 PM) *
nasoala situatia....ai incredere in DD si vei vedea ca va fi bine, cumva veti iesi la liman....

iti multumesc pt incurajare tare mult, stiu ca mai devreme sau mai tarziu toate isi gasesc o solutie si toate trec... insa rana facuta de rautatea si egoismul unei mame nu cred ca se vindeca cu adevarat vreodata in inima copilului indiferent de ce varsta are acesta.... iar problemele materiale multi le avem din pacate, stiu si despre ele ca trec insa pana gasesti un ajutor real iti macina si sufletul, si mintea si cateodata chiar si... credinta.... desi sa stii ca de cele mai multe ori Dumnezeu mi-a demonstrat ca exista in viata mea si mi-a intins maini de ajutor de unde ma asteptam cel mai putin....sper din suflet sa o faca si acum oFloare1.gif
teea
Laura,nu te necaji!!!!
toate se intampla cu un scop...eu una sunt convinsa de lucrul acesta.Dumnezeu iti este si iti va fi mereu alaturi indiferent cat de neagra si urata pare situatia in care te afli.
din orice lucru care ni se intampla, bun sau rau avem ceva de invatat....spune-i "lectie a vietii", spune-i "destin" sau oricum vrei tu, dar eu sunt convinsa ca incercarea prin care treci te va face mai puternica, mai stabila, o mama mai "buna" (daca pot spune asa ceva).
imi imaginez ca va este greu..fizic vorbind, dar nu imi pot imagina cat de tare poate sa doara din punct de vedere emotional ceea ce vi se intampla.
iti doresc sa se termine cu bine toata povestea asta....sunt convinsa ca asa va fi, dar mai mult decat orice, iti doresc din tot sufletul sa reusesti sa "vezi" acea "lectie" pe care trebuie sa o "inveti/invatati".
va doresc tot binele din lume, si tie si lui Vali si Mateiutului(care are o mama fantastica), sa fiti sanatosi, fericiti si voiosi mereu.
pupici
Kamelya
Soacra ta nu prea are din pacate si rol de mama in aceasta poveste. oFloare1.gif
Eu o vad ca pe o banca comerciala pe soacra ta..in nici un caz nu are calitate de mama 68.gif
Eu , in locul vostru, nu m-as stresa asa de tare..nu are decat sa-si smulga din cap scumpa ta soacra ca nu are gard de fier acum...spuneti-i ca efectiv nu aveti de unde sa faceti rost de bani..si nu are decat "doamna" sa mai rabde un pic inca 2 -3 saptamani pana cand ii dati banii yes.gif
natsandrea
QUOTE(laura_frincu @ Aug 19 2010, 04:15 PM) *
iti multumesc pt incurajare tare mult, stiu ca mai devreme sau mai tarziu toate isi gasesc o solutie si toate trec... insa rana facuta de rautatea si egoismul unei mame nu cred ca se vindeca cu adevarat vreodata in inima copilului indiferent de ce varsta are acesta.... iar problemele materiale multi le avem din pacate, stiu si despre ele ca trec insa pana gasesti un ajutor real iti macina si sufletul, si mintea si cateodata chiar si... credinta.... desi sa stii ca de cele mai multe ori Dumnezeu mi-a demonstrat ca exista in viata mea si mi-a intins maini de ajutor de unde ma asteptam cel mai putin....sper din suflet sa o faca si acum oFloare1.gif

e greu, dar atata timp cat ea e indiferenta incercati sa fiti si voi la fel, nu puneti la suflet...stiu ca e greu, dar nu are sens sa va framantati si sa va faceti ganduri pt un astfel de om
mia22_ro
QUOTE(laura_frincu @ Aug 19 2010, 02:24 PM) *
Sunt un pic socata... din cauza problemelor noastre financiare, nu enorme, dar existente, care se incapataneaza sa se tina de noi inca de la inceputul anului. In februarie cand trebuia sa nasc am hotarat sa nasc prin cezariana la un spital particular, costurile erau un pic cam mari insa urma sa ne restabilim cu banii si sa inapoiem datoriile care urma sa le facem, lucru care din pacate, din cauza crizei nu prea s-a intamplat.... in fine.... povestesc asta ca sa ajung in cele din urma la socul initial... ca sa stie lumea despre ce vorbesc, nu sa se uite aiurea fara sa inteleaga postarea mea... wub.gif am mers la soacra mea care e super bogata, are un barbat cu 12 ani mai tanar ca ea si se inteleg de minune, atat de bine incat a uitat de copii, de familia veche de nepot de tot... am imprumutat de la ea 2000 de lei cu gandul ca la botez ii dam inapoi, ok.... in aprilie la botez, nu a aparut , cica nu am invitat-o desi cu o zi inainte merseseram la ei si vb despre acest eveniment si oricum stia tot despre el, dar astepta invitatie speciala.... in fine, nu au aparut, s-a certat si cu sotul meu si pauza vreo 2 luni, in cele din urma am mai mers pe la ea cu Matei ca sa nu spuna ca nu isi vede nepotul, la urma urmei daca vrea sa aiba pacate sa aiba ea, de ce sa am eu, in final toti platim si raspundem pt vorbele si faptele noastre oFloare1.gif eu am iertat-o... nu am uitat dar am iertat.... in sfarsit in scurt timp urmeaza sa vindem un pamant, nu luam multi bani pe el , e ff mic si luam cam 2000 de euro, insa tipii vin din Franta abia la sf lui septembrie... buunnn... asta e vestea buna, caci azi dimineata l-a sunat pe Vali soacramea, mama lui, sa ii ceara datoria, a zis ca sa facem bine si sa ii aducem banii cel tarziu saptamana viitoare ca au nevoie musai de ei sa isi faca gardul de fier, si sa ii ducem toti odata ca asa i-am si luat.... mai acum pe bune, ce fel de mama ar putea face asa ceva? nu a dat peste nr lui de telefon nici de Craciunuri, de Pasti, de aniversari sau onomastici, nu l-a sunat o data sa intrebe daca suntem bine, daca avem ce manca, daca suntem sanatosi sau daca avem nevoie de ceva, de orice.... daca Matei e ok... niciodata nu a sunat...doar acum ca sa ceara imperios datoria inapoi!!!! e dureros... e sfasietor sa il vad pe Vali, barbat in toata firea, cu inima zdrobita, cu sufletul ranit, cu dorul sfasiat, de cuvinte, de lacrimi, de ganduri..... de propria lui mama.... de cea care ii mangaia parul cand era mic si visa urat, de cea care ii intindea lingurita sa invete sa manance, de cea care il linistea atunci cand ii era greu si ii spunea ca... "Mama e aici langa tine!" ma doare.... pe mine durerea lui... offf si de unde Dumnezeule sa fac rost de banii astia? cum de se intampla numai asa intotdeauna, nu putea suna luna viitoare cand vin francezii sa facem tranzactia? ma tot gandesc cum sa ii alin durerea, stresul, dezamagirea? ma uit in ochii lui negri si iubiti si vad un gol imens... parca ar fi ramas orfan.... cata durere.... crybaby.gif
As vrea sa am o forta mare si sa i-o iau eu... sa nu simta iubitul meu nimic, as vrea sa sterg totul cu un burete.... si sa ma rog ca astfel de mame sa nu mai existe niciodata! oFloare1.gif


Draga mea, e dureros ceea ce ai scris si din pacate nu este singura mama care se comporta asa de urat cu voi...
si....banii sunt radacina tuturor relelor...
cred ca incepem sa fim fara acele 3 lucruri esentiale lasate de catre D-zeu in om...RATIUNE, VOINTA SI SENTIMENT.
Cred ca D-zeu o sa va ajute sa gasiti o metoda...
sau...daca ea sufera doar dupa bani....lasati-o sa sufere....adica sa va astepte pana aveti de unde inapoia si apoi...eu nu as mai vrea vreo legatura cu ea....
si sotul tau ar trebui sa faca la fel....
laura_frincu
Fetelor, aveti perfecta dreptate, este o tampita! Nu vad nici macar o afectiune materna in ea si nu pot sa imi dau seama cum se intampla asta, stau si ma pierd in zambetul puiului meu si imi jur ca niciodata nu o sa ii fac vreun rau! Sper si ma rog la Dumnezeu sa imi lumineze mintea si sufletul... cat despre legaturi, cu siguranta nu ne vom mai cunoaste vreodata, odata cu asta s-a terminat orice fel de relatie intre noi si... "mama" sotului meu.
Va multumesc tare mult pt incurajari, mi-au facut mult bine oFloare1.gif
laura_frincu
Am gasit o veche postare de-a mea din luna a 8a de sarcina, m-a impresionat si pe mine acum.... wub.gif as vrea sa o citesc mai des atunci cand coi simti nevoia asa ca am sa o postez si aici.... oFloare1.gif notworthy.gif


" Stiti la ce ma mai gandeam... ma gandeam ca uite cum ne-am gasit una pe cealalta aici... hug.gif Oameni normali, cu griji, iubiri, temeri, lipsuri.... normale... fiecare avem povestea noastra, parca am fi un cerc de literatura... ca sa nu zic gen "Alcoolicii anonimi" liwlol.gif Fiecare cu rate in banci, cu frigiderul acum plin, acum gol, cu bani mai multi sau mai putini,cu relatii mai apropiate sau nu fata de parinti, fiecare cu copilarii diferite si amintiri supreme, insa pe toate ne leaga ceva extraordinar ... DAM VIATA... asteptam 20, 30 de ani din viata noastra ... ca sa ajungem la momentul asta, in care realizezi cu emotie si fara grai ca de fapt asta ai asteptat parca dintotdeauna si ca nimic, NIMIC nu se compara cu ce simti acum, si probabil ca in curand vom realiza si mai mult, asa cum zicea si Kami "sunt atat de fericita!" , iubim si suntem iubite... si viata noastra are sens... are in fata un drum presarat cu minunatii... si toate cate credeam ca conteaza palesc in fata celor de acum...
Si va simt aproape, si mi se pare ciudat cum am ajuns sa tin asa mult la niste persoane pe care nu le cunosc, pe care poate, nu le voi vedea niciodata fata in fata, si tac... si meditez... si imi dau seama de un singur lucru... cat de mult apropie iubirea oamenii... si cat de pline de iubire suntem noi... hug.gif "
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.