Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Posibil Sarcina?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
aly82
salut toate viitoarele burtici si mamici! hi.gif as dori sa mentionez inca de la inceput ca incercam ( eu si sotul meu) sa facem un copil de mai bine de 5 luni, dar fara nici un rezultat pana acum. luna aceasta am inteles ca am perioada de fertilitate intre 3 si 8 martie. sex am facut aproape in fieacare seara, hug.gif cu exceptia serilor de 6 si 8, din motive obiective.exista sansa aparitiei sarcinii? astept cu infrigurare momentul testului. baby1.gif ps: pana acum nu prea am tinut cont de metoda calendarului si a perioadei fertile crybaby.gif . merci
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 10 2007, 09:40 AM) *
salut toate viitoarele burtici si mamici! hi.gif as dori sa mentionez inca de la inceput ca incercam ( eu si sotul meu) sa facem un copil de mai bine de 5 luni, dar fara nici un rezultat pana acum. luna aceasta am inteles ca am perioada de fertilitate intre 3 si 8 martie. sex am facut aproape in fieacare seara, hug.gif cu exceptia serilor de 6 si 8, din motive obiective.exista sansa aparitiei sarcinii? astept cu infrigurare momentul testului. baby1.gif ps: pana acum nu prea am tinut cont de metoda calendarului si a perioadei fertile crybaby.gif . merci



eu una cred ca e o problema de sincronizare intre parteneri......, bineanteles ca ai toate sansele sa ramai insarcinata. orice act sexual neprotejat ofera aceasta posibilitate...
Multa bafta!




aly82
merci pentru raspunsul prompt, Alexandrina. bere.gif
cam asa a fost pana acum, probabil o nesincronizare. spada.gif oricum, sunt nelamurita si in privinta altei probleme. am CM regulat, perioada fertila s-a incheiat pe 8( dupa unele calcule facute pe net), dar scurgerile vaginale persista.(acelea prezente de obicei in perioada fertila). de ce oare? unsure.gif va multumesc inca o data pentru ajutor. bouncy.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 11 2007, 09:36 AM) *
merci pentru raspunsul prompt, Alexandrina. bere.gif
cam asa a fost pana acum, probabil o nesincronizare. spada.gif oricum, sunt nelamurita si in privinta altei probleme. am CM regulat, perioada fertila s-a incheiat pe 8( dupa unele calcule facute pe net), dar scurgerile vaginale persista.(acelea prezente de obicei in perioada fertila). de ce oare? unsure.gif va multumesc inca o data pentru ajutor. bouncy.gif



nu stiu cat de bine se potrivesc calculele de pe net. la mine una nu functioneaza deloc. eu pot urmari perioada fertila dupa scurgerile vaginale gelatinoase (dureaza aprox 4 zile), iar calculul de pe net nu coincide deloc cu adevarata perioada fertila ... in cazul meu...
aly82
in ultima luna noi am tinut cont de acest aspect. nu vreau sa par pisaloaga, dar mai am o intrebare: durerile de cap pot prevesti oare ceva? rolleyes.gif
monika
eu zic sa stai linistita si dupa 10 zile fa-ti testul.sa de-a dumnezeu sa fie 2 liniute.asteptam vesti.durerea de cap poate sa fie si de la nelinistea ta
aly82
buna tuturor! hi.gif ai dreptate monika, ar pueta fi si din cauza asta. biggrin.gif totusi, intr-o seara, mi-a fost foarte rau, dar e posibil sa mi se fi aplecat de la ceva ce probabil eating.gif oricum, faptul ca ne dorim fffff mult un copil, ma face ( pe mine cel putin) sa am o anumita doza de neliniste, atat acasa, cat si la scoala.( sunt profa, nu eleva). bouncy.gif
vom vedea mai tarziu ce va fi.......... barza2.gif oricum, va voi tine la curent cu vestile. GARANTAT. hug.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 14 2007, 08:29 AM) *
buna tuturor! hi.gif ai dreptate monika, ar pueta fi si din cauza asta. biggrin.gif totusi, intr-o seara, mi-a fost foarte rau, dar e posibil sa mi se fi aplecat de la ceva ce probabil eating.gif oricum, faptul ca ne dorim fffff mult un copil, ma face ( pe mine cel putin) sa am o anumita doza de neliniste, atat acasa, cat si la scoala.( sunt profa, nu eleva). bouncy.gif
vom vedea mai tarziu ce va fi.......... barza2.gif oricum, va voi tine la curent cu vestile. GARANTAT. hug.gif



sa stii ca in momentul in care iti doresti mult un bebe, ai impresia ca ai toate simptomele de sarcina...un fel de autosugestie...

mi s-a intamplat si mie de multe ori..

dar, de ce nu...poate s-a lasat cu ochisori barza2.gif si poate chiar simptomele pe care le ai sunt de sarcina tongue.gif


asteptam vesti!!!

ai grija de tine


aly82
buna fetelor. ce pot sa spun........parca au mai trecut cateva zile..dar simptomele parca s-au intetit. ohmy.gif am auzit ca pe langa scurgeri, mai apar si altele... sani mariti ( dar la mine nu sunt durerosi), frecventa urinarii, oboseala, durere de burta si chiar intepaturi ( aproape ca la cm), intr-o seara mi-a fost foarte rau ( de nu puteam sa ma uit nici macar la retete culinare prezentate la televizor), dar am crezut in acel moment ca poate mi s-a aplecat, dar in alta noapte, m-am trezit pe la vreo 3 cu o greata de nu am mai putut sa mai ador vreo 1/2 de h. chiar nu stiu ce sa zic...........chiar ne dorim un bb bb.gif , dar ar putea sa fie chiar totul din cauza autosugestiei???!!! sad.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 17 2007, 04:25 PM) *
buna fetelor. ce pot sa spun........parca au mai trecut cateva zile..dar simptomele parca s-au intetit. ohmy.gif am auzit ca pe langa scurgeri, mai apar si altele... sani mariti ( dar la mine nu sunt durerosi), frecventa urinarii, oboseala, durere de burta si chiar intepaturi ( aproape ca la cm), intr-o seara mi-a fost foarte rau ( de nu puteam sa ma uit nici macar la retete culinare prezentate la televizor), dar am crezut in acel moment ca poate mi s-a aplecat, dar in alta noapte, m-am trezit pe la vreo 3 cu o greata de nu am mai putut sa mai ador vreo 1/2 de h. chiar nu stiu ce sa zic...........chiar ne dorim un bb bb.gif , dar ar putea sa fie chiar totul din cauza autosugestiei???!!! sad.gif



eu cand am ramas insarcinata nici nu ma gandeam ca nu o sa imi vina menstruatia....asa dureri de burta aveam. nu aveam nici sani mariti, nici greata, nimic...doar arsuri la stomac si temperatura bazala peste 37 grade si senzatie de menstruatie.
nu stiu ce sa iti spun...cand e data menstruatiei?
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 17 2007, 04:25 PM) *
buna fetelor. ce pot sa spun........parca au mai trecut cateva zile..dar simptomele parca s-au intetit. ohmy.gif am auzit ca pe langa scurgeri, mai apar si altele... sani mariti ( dar la mine nu sunt durerosi), frecventa urinarii, oboseala, durere de burta si chiar intepaturi ( aproape ca la cm), intr-o seara mi-a fost foarte rau ( de nu puteam sa ma uit nici macar la retete culinare prezentate la televizor), dar am crezut in acel moment ca poate mi s-a aplecat, dar in alta noapte, m-am trezit pe la vreo 3 cu o greata de nu am mai putut sa mai ador vreo 1/2 de h. chiar nu stiu ce sa zic...........chiar ne dorim un bb bb.gif , dar ar putea sa fie chiar totul din cauza autosugestiei???!!! sad.gif



stiu ca in momentul cand iti doresti un bebe pare o vesnicie timpul trecut pana la efectuarea testului de sarcina..dar nu ai ce face.
nu stiu ce sa zic legat de intrebarea ta..cu autosugestia...
poate fi sau poate nu... wink.gif
poate e bebelus.. bb.gif eu una zic ca e bebe

ne tii la curent
AdeDia
eu personal cunosc pe cineva care isi dorea enorm de mult un copil pe care practic ii era imposibil sa il aibe ptr. ca mai in tinerete a fost operata la burta.Nu stiu cum si in ce imprejurari a crezut ea ca este insarcinata.Cert este ca a iceput sa-i creasca burtica.Era inainte de *89 si nu se faceau ecografe si atitea teste de fapt nici nu stiu daca a fost la medic dar burtica era tot mai mare si se imbraca cu haine de gravida.A venit momentul sa nasca si s-a dus la medic. Dar ce sa vezi ca dr a iceput sa o faca proasta si in toate felurile ca nu-i nici o sarcina.Biata femeie era disperata si ii venea sa intre in pamint de rusine si a zis ca nu se poate ca ea a simtit copilul ca misca.Asa a aflat ea de sarcina autosugestiva a fost tare deprimata o vreme dar D-zeu a intarit-o si iubirea sotului ei a ajutat-o sa mearga mai departe.Acum totul a ramas o amintire trista si oarecum putin hazlie. sad.gif smile.gif blush.gif crybaby.gif
AdeDia
mult succes si sa-ti dea D-zeu un bb.gif dulce cuminte si sanatos.E primavara;atunci sa vina fetita.gif barza.gif barza2.gif
Mih@ela
ali82-cam acelesi simptome am avut eu,mai ramane sa iti faci un test!Asa ca...bafta! hug.gif
shama
QUOTE(AdeDia @ Mar 17 2007, 07:12 PM) *
eu personal cunosc pe cineva care isi dorea enorm de mult un copil pe care practic ii era imposibil sa il aibe ptr. ca mai in tinerete a fost operata la burta.Nu stiu cum si in ce imprejurari a crezut ea ca este insarcinata.Cert este ca a iceput sa-i creasca burtica.Era inainte de *89 si nu se faceau ecografe si atitea teste de fapt nici nu stiu daca a fost la medic dar burtica era tot mai mare si se imbraca cu haine de gravida.A venit momentul sa nasca si s-a dus la medic. Dar ce sa vezi ca dr a iceput sa o faca proasta si in toate felurile ca nu-i nici o sarcina.Biata femeie era disperata si ii venea sa intre in pamint de rusine si a zis ca nu se poate ca ea a simtit copilul ca misca.Asa a aflat ea de sarcina autosugestiva a fost tare deprimata o vreme dar D-zeu a intarit-o si iubirea sotului ei a ajutat-o sa mearga mai departe.Acum totul a ramas o amintire trista si oarecum putin hazlie. sad.gif smile.gif blush.gif crybaby.gif

Eu am citit prima oara de asa ceva in "Cui i-e frica de Virginia Woolf" si ma gindeam daca chiar exista. Acum tu-mi confirmi. Se mai numeste sarcina inchipuita sau isterica (ma rog, asa e in engleza termenul)
aly82
biggrin.gif buna fetelor!!! Va multumesc din suflet pt raspunsuri! menstruatia ar trebui sa-mi vina cam in jurul datei de 21 martie. am aproape toate simptomele de menstr. doar ca nu ma dor sanii. in schimb balonare, sani mariti, cateodata repulsie fata de unele mancaruri, dureri de spate, parca si un pic de temperatura ( cu toate ca nu stiu de temp bazala, nu mi-am luat-o niciodata). cred ca cel mai sigur astept pana joi-vineri, si, daca nu voi avea surprize neplacute, rolleyes.gif atunci imi voi face testul. keep in touch. cool.gif ( va tin la curent cu tot ce se mai intampla)
Va pup dulce pe toate!!!!! tzuc.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 18 2007, 09:35 AM) *
biggrin.gif buna fetelor!!! Va multumesc din suflet pt raspunsuri! menstruatia ar trebui sa-mi vina cam in jurul datei de 21 martie. am aproape toate simptomele de menstr. doar ca nu ma dor sanii. in schimb balonare, sani mariti, cateodata repulsie fata de unele mancaruri, dureri de spate, parca si un pic de temperatura ( cu toate ca nu stiu de temp bazala, nu mi-am luat-o niciodata). cred ca cel mai sigur astept pana joi-vineri, si, daca nu voi avea surprize neplacute, rolleyes.gif atunci imi voi face testul. keep in touch. cool.gif ( va tin la curent cu tot ce se mai intampla)
Va pup dulce pe toate!!!!! tzuc.gif



aly, eu cred ca sansele sa fii insarcinata sunt foarte mari. mai ai putin timp pana la menstruatie...dar nu te grabi sa faci repede testul de sarcina. lasa sa treaca cel putin o saptamana daca iti intarzie menstruatia, ca sa fii sigura de rezultat.

sa dea D-zeu sa fie bebelus!

ai menstruatie regulata? daca da, mai ai putine zile pana sa afli........ partners.gif
Alexandrina
QUOTE(Alexandrina @ Mar 18 2007, 11:16 AM) *
aly, eu cred ca sansele sa fii insarcinata sunt foarte mari. mai ai putin timp pana la menstruatie...dar nu te grabi sa faci repede testul de sarcina. lasa sa treaca cel putin o saptamana daca iti intarzie menstruatia, ca sa fii sigura de rezultat.

sa dea D-zeu sa fie bebelus!

ai menstruatie regulata? daca da, mai ai putine zile pana sa afli........ partners.gif



insa simptomele pot fi si de la sindromul premenstrual...
eu am patit-o..la cateva luni dupa ce am nascut, mi-a fost asa de rau, incat ma gandeam ca sigur sunt iar insarcinata (nu prea aveam voie pt ca am facut cezariana la prima nastere..). imi era asa de rau incat nici gura pe un pahar de apa nu puteam sa o pun..imi venea sa vomit din orice..
nu ma puteam tine pe picioare..
dar nu am fost insarcinata
madox
am si eu aceste simptome,sani mariti si foarte durerosi,ameteli mici,durere de burtica suportabila ca si cum ar veni CM...cine stie poate sunt graviduta sau poate imi doresc sa fiu si e pe fond psihic...trebuie sa astept pana vineri-duminica sa vad...daca intarzie atunci e de bine,dar nu prea cred de un an am aceste simptome dar se pot confunda,am mai fost graviduta dar am pierdut sarcina acum un an,la fel simteam si atunci ca vin rusii si s-a intamplat sa fie BB bb.gif tzuc.gif
daria
[b]buna fetelor! sunt o noua membra pe acest site si as vrea sa aflu parerea voastra. problema mea incepe cu:am avut contact sexual pe data de 16 martie. l-am inceput protejat dar din pacate prezervativul s-a rupt. menstruatia ar trebui sa-mi vina pe data de 22-23 martie. precizez ca dupa 6 ore de la contact am luat pilula de a doua zi.problema este ca de vreo doua zile am dureri de cap. e posibil sa fie de la pilula?exista riscul unei sarcini?astept raspuns sad.gif
sunshine
N-ar trebui sa fie nici o problema daca ai luat pastila in maximum 24 de ore de la contact.
Alexandrina
QUOTE(daria @ Mar 21 2007, 08:38 PM) *
[b]buna fetelor! sunt o noua membra pe acest site si as vrea sa aflu parerea voastra. problema mea incepe cu:am avut contact sexual pe data de 16 martie. l-am inceput protejat dar din pacate prezervativul s-a rupt. menstruatia ar trebui sa-mi vina pe data de 22-23 martie. precizez ca dupa 6 ore de la contact am luat pilula de a doua zi.problema este ca de vreo doua zile am dureri de cap. e posibil sa fie de la pilula?exista riscul unei sarcini?astept raspuns sad.gif



stai linistita, sigur pilula si-a facut efectul...numai ca ai grija ca aceasta pilula poate provoca dereglari..
eu am patit-o si ani de zile am tras pe urma...
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 18 2007, 09:35 AM) *
biggrin.gif buna fetelor!!! Va multumesc din suflet pt raspunsuri! menstruatia ar trebui sa-mi vina cam in jurul datei de 21 martie. am aproape toate simptomele de menstr. doar ca nu ma dor sanii. in schimb balonare, sani mariti, cateodata repulsie fata de unele mancaruri, dureri de spate, parca si un pic de temperatura ( cu toate ca nu stiu de temp bazala, nu mi-am luat-o niciodata). cred ca cel mai sigur astept pana joi-vineri, si, daca nu voi avea surprize neplacute, rolleyes.gif atunci imi voi face testul. keep in touch. cool.gif ( va tin la curent cu tot ce se mai intampla)
Va pup dulce pe toate!!!!! tzuc.gif



daca menstruatia trebuia sa iti vina pe 21 si nu ti-a venit, nu te grabi cu testul. testul facut prea repede poate iesi fals negativ. cumnata mea si-a facut la o saptamana de intarziere a menstruatiei si i-a iesit negativ.l-a repetat peste o sap si i-a iesit pozitiv.
nu zic ca e o regula...poate la unele femei iese pozitiv si la putina vreme dupa ovulatie si fecundare...doar ca exista si posibilitatea ca fiind facut prea devreme sa iasa negativ...

sa ne tii la curent.

sper sa fie bb.gif
aly82
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.
Mih@ela
QUOTE(aly82 @ Mar 22 2007, 04:12 PM) *
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.

Din ce zici,esti...si nu esti inarcinata.Somnul,se poate sa il ai din cauza asteniei de primavara.Eu te sfatuiesc sa mai astepti o saptamana,si apoi sa iti faci un test de sarcina.pupici
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 22 2007, 04:12 PM) *
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.


da, cel mai bine e sa mai lasi sa treaca o saptamana...
nici eu cand am ramas insarcinata nu aveam deloc sani durerosi si mariti..
scurgeri pot fi de tot soiul, dar stiu sigur (cel putin la mine asa a fost..) ca ar trebui ca, corpul galben sa isi continue secretia...(sunt de fapt scurgerile galbui care apar dupa ovulatie si care inceteaza inainte de menstruatie..). in caz de sarcina, ele continua in primele luni pt a asigura cumva "cuibul" embrionului.
este de fapt progesteronul.
daca le ai pe astea si temperatura bazala peste 37 grade (rectal, inainte de a te ridica din pat dimineata) sigur esti insarcinata.
bebel
Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif
Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 11:04 AM) *
Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif



ce inseamna ca testele sunt neclare? apare o a doua liniuta mai slaba?
in acest caz e sarcina, dar probabil e facut prea devreme testul.repetat peste putin timp va arata si a doua liniuta mai pronuntat.
stiu ca la 10 zile de intarziere a menstruatiei testul de sarcina e sigur. din moment ce au trecut 12 zile, eu cred ca e sarcina sigur.
ia-ti temperatura bazala dimineata la prima ora, inainte de ridicarea din pat. daca stii sigur ca ai ovulat si poti aproxima aceasta data..si obtii o temperatura de 37 grade minim, sigur e sarcina.
faptul ca nu exista simptome, nu e deloc relevant. nici eu nu prea am avut simptome, decat arsuri la stomac..
sa ne tii la curent.

Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 11:04 AM) *
Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif



o a doua liniuta prezenta, indiferent cat de slaba e, inseamna sarcina. la mine asa a fost. era f necalara.
incearca totusi si o alta marca de test de sarcina.

bebel
QUOTE(Alexandrina @ Mar 23 2007, 12:27 PM) *
ce inseamna ca testele sunt neclare? apare o a doua liniuta mai slaba?
in acest caz e sarcina, dar probabil e facut prea devreme testul.repetat peste putin timp va arata si a doua liniuta mai pronuntat.
stiu ca la 10 zile de intarziere a menstruatiei testul de sarcina e sigur. din moment ce au trecut 12 zile, eu cred ca e sarcina sigur.
ia-ti temperatura bazala dimineata la prima ora, inainte de ridicarea din pat. daca stii sigur ca ai ovulat si poti aproxima aceasta data..si obtii o temperatura de 37 grade minim, sigur e sarcina.
faptul ca nu exista simptome, nu e deloc relevant. nici eu nu prea am avut simptome, decat arsuri la stomac..
sa ne tii la curent.



Multumesc pentru parere. Da, testele au avut 2 liniute, una clara si alta foarte slab colorata. Am cumparat 2 teste diferite, Barza si Femina si au fost facute dimineata. Atunci eram sigura ca nu e sarcina dar acum dupa o asa intarziere nu stiu ce sa zic. O sa tin cont de parere si o sa-mi iau si temperatura dimineata. Asta nu am facut.
Va tin la curent.
Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 12:35 PM) *
Multumesc pentru parere. Da, testele au avut 2 liniute, una clara si alta foarte slab colorata. Am cumparat 2 teste diferite, Barza si Femina si au fost facute dimineata. Atunci eram sigura ca nu e sarcina dar acum dupa o asa intarziere nu stiu ce sa zic. O sa tin cont de parere si o sa-mi iau si temperatura dimineata. Asta nu am facut.
Va tin la curent.



ba eu cred ca sigur e sarcina
mai ales daca stiai ca ai ciclu regulat
bebel
QUOTE(Alexandrina @ Mar 23 2007, 12:43 PM) *
ba eu cred ca sigur e sarcina
mai ales daca stiai ca ai ciclu regulat


Draga Alexandrina, ce bine ar fi sa ai dreptate. Stiu ca am cm regulat. Iar in privinta ovulatiei, stiu cand a fost pentru ca de 5 luni sunt sub monitorizare la doctor. Pana acum in tot timpul asta nu am avut nicio intarziere, doar acum. In iunie sunt programata la o laparoscopie ca nici doctorul nu intelege de ce nu raman gravida. Ai mentionat ca tu ai avut arsuri la stomac. Asta am si eu acum, dar rar si insotite de dureri abdominale. Luni sper sa am vesti bune ca sincer mi-am pierdut rabdarea de atata timp in care am trait numai cu speranta.
mady24
Salutare fetele!
Bebel si la mine a fost la fel cum zici tu cu a doua liniutza care nu era prea clara, am facut 2 teste in aceeasi zi si surprizaaaaaaa guitar.gif eram gravida.Nu-ti mai spun ce bucurie ,asta se intampla cu o zi inainte de Pasti ,anul trecut iar acum am o fetita sanatoasa si frumoasa de aproape 3 luni.
Eu iti spun de pe acum ''Sarcina usoara '' pt ca sunt sigura ca e rost de bb. bananab.gif biberon.gif tzuc.gif
Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 01:05 PM) *
Draga Alexandrina, ce bine ar fi sa ai dreptate. Stiu ca am cm regulat. Iar in privinta ovulatiei, stiu cand a fost pentru ca de 5 luni sunt sub monitorizare la doctor. Pana acum in tot timpul asta nu am avut nicio intarziere, doar acum. In iunie sunt programata la o laparoscopie ca nici doctorul nu intelege de ce nu raman gravida. Ai mentionat ca tu ai avut arsuri la stomac. Asta am si eu acum, dar rar si insotite de dureri abdominale. Luni sper sa am vesti bune ca sincer mi-am pierdut rabdarea de atata timp in care am trait numai cu speranta.



da exact si eu aveam dureri si tot timpul mi se parea ca in secunda urmatoare imi vine menstruatia. dar cu timpul durerile s-au rarit pana au disparut de tot.
mai ales daca stii sigur ca ai avut ovulatie, ..........eu cred ca e rost de barza2.gif
abia astept sa ne dai vestile bune!
poti sa mai faci un test de sarcina sa vezi daca apare mai pronuntata a 2-a linie..

pupici

aly82
blush.gif buna fetelor! am revenit. suntem in ziua de 24 si mie inca nu mi-a venit cm. simptome am in continuare: stari de greata( totusi nu foarte puternice), sani intariti si mariti, balonare, somnolenta, etc. cu toate astea, acum 10 min am facut un test de sarcina ( am zis fie ce-o fi....totusi eram cu gandul ca vom sarbatori in seara asta guitar.gif ), dar dezamagire............ crybaby.gif .testul negativ!
asa ca va intreb, ca eu nu mai inteleg nimic: de la o menstra regulata, la lipsa ei, si prezenta simptomelor, si totusi sa nu fiu insarcinata??!! specific ca nu a fost facut cu urina de dim ci seara. nini linia de control nu a iesit perfect conturata. sper ca l-am facut bine unsure.gif ( 3 picaturi de urina). sa fie un fals negativ???? ohmy.gif
voi ce spuneti?? va multumesc! notworthy.gif
Mih@ela
Draga Ali,si eu mi-am facut tot doua teste,si la ambele au iesit a doua linie neclara,dar a iesit Sebicu(anu trecut).Insa,ca sa nu mai i indoieli,mergi la ginecolog sa iti faca o echografie,si gata!Eu asa am scapat de dubii!Bafta!Asteptam vesti! fetita.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 24 2007, 07:03 PM) *
blush.gif buna fetelor! am revenit. suntem in ziua de 24 si mie inca nu mi-a venit cm. simptome am in continuare: stari de greata( totusi nu foarte puternice), sani intariti si mariti, balonare, somnolenta, etc. cu toate astea, acum 10 min am facut un test de sarcina ( am zis fie ce-o fi....totusi eram cu gandul ca vom sarbatori in seara asta guitar.gif ), dar dezamagire............ crybaby.gif .testul negativ!
asa ca va intreb, ca eu nu mai inteleg nimic: de la o menstra regulata, la lipsa ei, si prezenta simptomelor, si totusi sa nu fiu insarcinata??!! specific ca nu a fost facut cu urina de dim ci seara. nini linia de control nu a iesit perfect conturata. sper ca l-am facut bine unsure.gif ( 3 picaturi de urina). sa fie un fals negativ???? ohmy.gif
voi ce spuneti?? va multumesc! notworthy.gif



eu cred ca e prea devreme de la intarzierea menstruatiei. parca pe 21-22 trebuia sa vina, nu?
cumnata mea si-a facut la o saptamana de intarziere si a iesit tot negativ, desi era insarcinata.
rezultate sigure dau testele facute la 10 zile de la intarzierea menstrei.
aly82
asta inseamna ca un rezultat sigur as putea avea cam pe la inceputul lunii viitoare?
toate simptomele m-au lasat, in afara de sanii intariti, si mi se pare ca aureola de la dreptul e mai inchisa la culoare decat cea de la stangul. asta ce o mai fi ???!!!! doh.gif oricum dorm toata ziua, si cam am pofta de mancare. eating.gif
simina
QUOTE(aly82 @ Mar 25 2007, 11:52 AM) *
... si mi se pare ca aureola de la dreptul e mai inchisa la culoare decat cea de la stangul. asta ce o mai fi ???!!!!

Asta nu mai e simptom de sarcina.Ca si informatie,pot sa-ti spun sa doar 5% dintre femei au sanii perfect identici.
bebel
Buna fetelor.
Am revenit desi e tarziu(noapte). Maine merg la doctor.Din pacate numai seara are program la cabinet. Pana azi ( ziua a 14 de intarziere) nu au intervenit schimbari. Sper maine sa primesc vesti bune. Am inceput sa ma gandesc la tot felul de idei. Are cineva idee daca pot simti daca am cumva vreo sarcina extrauterina? Imi e foarte teama sa nu fie o sarcina pe care nu o pot tine. Nu ma impuscati........ sad.gif
SIMONICA
QUOTE(bebel @ Mar 25 2007, 09:25 PM) *
Buna fetelor.
Am revenit desi e tarziu(noapte). Maine merg la doctor.Din pacate numai seara are program la cabinet. Pana azi ( ziua a 14 de intarziere) nu au intervenit schimbari. Sper maine sa primesc vesti bune. Am inceput sa ma gandesc la tot felul de idei. Are cineva idee daca pot simti daca am cumva vreo sarcina extrauterina? Imi e foarte teama sa nu fie o sarcina pe care nu o pot tine. Nu ma impuscati........ sad.gif



Noi iti tinem pumnii si pupici multi! hug.gif
bebel
QUOTE(SIMONICA @ Mar 25 2007, 10:56 PM) *
Noi iti tinem pumnii si pupici multi! hug.gif


Multumesc pentru incurajari. Chiar am nevoie. Nu am dormit toata noaptea iar dimineata m-am trezit cu greturi. Nu pot bea nici apa. Sper sa fie sarcina si nu doar subconstientul meu.
smile.gif
simina
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 09:04 AM) *
... iar dimineata m-am trezit cu greturi. Nu pot bea nici apa. ...


La mine asta a fost intotdeauna primul semn de sarcina.
Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 09:04 AM) *
Multumesc pentru incurajari. Chiar am nevoie. Nu am dormit toata noaptea iar dimineata m-am trezit cu greturi. Nu pot bea nici apa. Sper sa fie sarcina si nu doar subconstientul meu.
smile.gif



nu te gandi la extrauterina. din cate stiu eu la extrauterina sunt dureri foarte puternice in dreapta sau stanga jos..
trebuie sa gandesti pozitiv. smile.gif
bebel
QUOTE(Alexandrina @ Mar 26 2007, 02:35 PM) *
nu te gandi la extrauterina. din cate stiu eu la extrauterina sunt dureri foarte puternice in dreapta sau stanga jos..
trebuie sa gandesti pozitiv. smile.gif


Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif
Mary78
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 03:16 PM) *
Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif

FELICITARI!
Sa ai o sarcina usoara, o nastere usoara si un bb.gif sanatos hug.gif
Mih@ela
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 04:16 PM) *
Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif

Si din partea mea ,felicitari si sa iti dea Dumnezeu un biberon.gif sanatos!
AdeDia
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 04:16 PM) *
Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif

Felicitari si Doamne ajuta sa fie bb.gif sanatos si mami fericita hug.gif tzuc.gif
Alexandrina
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 04:16 PM) *
Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif




Felicitari! Multa sanatate si sa ai grija de amandoi!

pupici partners.gif
Alexandrina
QUOTE(aly82 @ Mar 22 2007, 05:12 PM) *
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.



ce ai mai facut aly??
ti-ai repetat testul?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.